Top 5 Martech Trendova za 2022. godinu

Kako se digitalna transformacija ubrzava, mnogo kompanija sada vidi marketinške alate kao osnovnu investiciju. U 2021. godini, COVID-19 je olakšao rast onlajn prodaje. Pogledajmo kako se u 2022. godini razvija marketinška tehnologija i koji su novi trendovi vrijedni pažnje.

Ovdje sumiramo 5 najboljih trendova marketinške tehnologije, kako bismo vam pomogli da sagledate ovo dinamično tržište.

#1 Spremite se za budućnost bez kolačića

Skoro svaki prodavac zna da dolazi era privatnosti podataka, ali više od tri od pet brendova nije spremno za budućnost bez kolačića, utvrdio je Adobe.

Od kolačića treće strane, do nulte!

Uprkos tome što je Google produžio postepeno ukidanje kolačića trećih strana do 2023. godine, marketinški lideri imaju ograničeno vrijeme da ponovo razmisle o svojoj marketinškoj strategiji imajući na umu sopstvene podatke (prve strane, nulte strane). Na kraju krajeva, uklanjanje kolačića trećih strana iz Chrome-a (65% globalnog tržišta pretraživača) znači eroziju u pogledu tačnosti ciljanja publike i efikasnosti reklamnih kampanja (ROAS).

Potreba za centralizovanje podataka

Rješenje bez kolačića uključuje podatke prve/nulte strane, korisničke kohorte, kontekstualne i više vođene ansamblima vještačke inteligencije za razumijevanje i interakciju sa publikom.

Podaci prve strane su podaci za koje vaši klijenti daju saglasnost da ih prikupljate, kao što su ponašanje na veb-sajtu, e-pošta, telefon itd. Podaci nulte strane su podaci koje vaši klijenti namjerno dijele sa vama – podaci koje prikupljate iz ankete klijenata, kviza itd. Podaci prve i nulte strane dolaze direktno od vašeg klijenta i u vašem su vlasništvu.

Uprkos tome što marketing usredsređen na kupca nije nov koncept, on postaje neprimjetan u eri bez kolačića. Potreba za korišćenjem centralizovane platforme podataka o kupcima (CDP – Customer Data Platform) za pojednostavljenje prikupljanja podataka, izgradnju jedinstvenog pogleda na klijente i povezivanje podataka sa više kanala se stoga brzo javlja.

U zapadnim zemljama, CDP je široko prihvaćen. Oko 50% preduzeća je ili usvojilo ili usvaja CDP rješenje. U Aziji je napredak počeo sporije. Međutim, kako postoji masovna migracija potrošača sa offline na online prodaju, potražnja za integracijom podataka o klijentima brzo raste pod uticajem COVID-19. U 2022. godini očekujemo da ćemo vidjeti značajno usvajanje CDP-a. 

Savjet Ematic-a:

Pravac je jasan, ali staza-trnovita. Problem sa kojim se mnogi brendovi danas suočavaju zaista nije tehnička integracija, već nedostatak plana podataka. Zapamtite, jednostavno hostovanje podataka vam neće pomoći da riješite ništa dok ne počnete da ih koristite. Ako sveobuhvatna „strategija podataka prve strane“ zvuči previše zastrašujuće, uvijek možete da počnete da “ispitate teren” tako što ćete mapirati svoja ključna putovanja korisnika u uske slučajeve korišćenja i orkestrirati međukanalnu komunikaciju.

#2 Personalizacija osvaja tržište

Želite staviti prikupljanje podataka prve/nulte strane u svoj plan marketinške igre, ali da biste to uradili, prvo vam je potrebna dozvola vaših klijenata. Vaš uspjeh u marketingu zasnovanom na saglasnosti je izgrađen na čvrstim temeljima povjerenja. Kupci bi bili mnogo spremniji da podijele podatke sa vama kada bi znali za koju vrijednost razmjenjuju svoje podatke.

Sjećate li se kada ste pristali da podijelite sa Netflix-om tri emisije koje vam se dopadaju za personalizovanu preporuku? Ako jeste, onda znate tačno o čemu govorimo.

Personalizacija počinje da se podrazumijeva

Nije tajna da personalizaciju morate imati. Prema Accenture-u, 91% potrošača danas kaže da je veća vjerovatnoća da će kupovati sa brendovima koji pružaju ponude i preporuke koje su im relevantne.

Dok 85% preduzeća vjeruje da pružaju donekle personalizovano iskustvo klijentima, samo 60% korisnika je saglasno sa tim (Twilio Segment, Izveštaj o stanju personalizacije 2021.) Očigledno je da postoji jaz između onoga šta kompanije isporučuju i onoga što klijenti zaista žele.

Važno je dati sve od sebe

Prije svega, personalizacija se odnosi na putovanja, a ne na sesije. Uprkos tome što brendovi posjeduju više kanala za komunikaciju sa kupcima ovih dana, oni se često vode u silosu. Kao rezultat toga, slične marketinške poruke kroz različite kanale stižu do korisnika bez orkestracije, što često dovodi do dosadne prekomjerne komunikacije. S druge strane, dok 70% marketara primenjuje personalizaciju na e-poštu, samo oko 20% koristi personalizaciju na drugim kanalima. Kao rezultat toga, cjelokupno korisničko iskustvo ostaje fragmentovano.

Drugo, personalizacija treba da se uradi u velikom obimu. Ručna segmentacija zasnovana na pravilima radi pružanja personalizovanog iskustva može da uradi samo ograničen broj stvari. Ponašanje potrošača je izuzetno komplikovano i nelinearno – oni mogu da pretražuju nekoliko različitih stvari na više uređaja, da uđu u nešto i ubrzo ih privuče drugi prozor. Jednostavni uslovi ih ne mogu dobro predstaviti, s druge strane mnogo uslova je nepotrebno pretjerivanje. Zbog toga se većina personalizacije obavlja u malom obimu. Srećom, vještačka inteligencija se može koristiti za ublažavanje takvih problema i ostvarivanje stvarne personalizacije 1:1, sa svojom sposobnošću da brzo razumije stvarnu namjeru kupaca, predvidi akcije i pruži preporuke u realnom vremenu.

Sa potrebom da se pruži bolje personalizovano iskustvo, imperativ je za marketinške stručnjake da zadrže višekanalnu orkestraciju zasnovanu na putovanjima korisnika i predviđanjima podržanim vještačkom inteligencijom.

#3 U centru pažnje: E-POŠTA, CHAT BOTOVI I NJIHOVI TRENDOVI

Među svim marketinškim kanalima, e-pošta i chat botovi su centar pažnje u 2022. godini.

E-pošta se vraća u velikom stilu

Mislite da je e-pošta zastarjela? Pa, razmislite ponovo! Više od 78% prodavača je reklo da su primjetili povećanje angažovanja e-pošte u poslednjih 12 meseci. Pored toga, e-pošta i dalje deluje kao jedan od marketinških kanala sa najvećim povratom ulaganja, prema istraživanju Hubspot-a. Pored pristojnih performansi u podsticanju angažovanja i konverzije, adrese e-pošte se koriste kao uobičajeni identifikator korisnika koji povezuje druge podatke prve strane. Nije ni čudo što se e-pošta snažno vratila posljednjih godina.

Na društvenim medijima videli smo trgovce koji aktivno pokušavaju uvesti nove formate kako bi iskoristili svoju kreativnost. U e-pošti, nema izuzetka. Sve više brendova počinje da uključuje interaktivni sadržaj kako bi podstakao angažovanje. Neki primjeri uključuju British Airways, koji koriste tajmer za odbrojavanje da podsjeti kupce na vrijeme koje je preostalo do prodaje; Amazon-ov modul direktnog ocjenjivanja u e-pošti za primanje povratnih informacija ili gifova, obrazaca, videa, vrteške sa slikama ili čak kartice za grebanje.

Interaktivni sadržaj je dokazano privlačniji, ali ga mnogi trgovci zanemaruju. Više od 91% potrošača želi interaktivni sadržaj, ali samo 17% prodavača ga nudi, rekao je Litmus.

Mnogi provajderi e-pošte takođe počinju da obezbeđuju interaktivni sadržaj u svojoj biblioteci šablona kako bi brzo napredovali!

Eksplozija chatbot-ova podstiče konverziju

Pandemija COVID-19 značajno je promijenila način na koji potrošači kupuju. Kako je sve više potrošača prelazilo na internet, brendovi su naišli na porast potražnje za razgovorom na svojim kanalima za razmjenu poruka, što podstiče eksplozivan rast chatbot-ova. Fenomen je posebno izražen u Jugoistočnoj Aziji.

Uzmite Facebook Messenger kao primjer. Danas postoji oko 300,000 chatbotova na platformi, u poređenju sa 2018. godinom kada ih je bilo oko 100,000. Prema Global Market Insights – “Cjelokupna veličina tržišta za chatbotove širom svijeta će biti preko 1.3 milijarde američkih dolara do 2024. godine.”

Chatbotovi se ne koriste samo u automatskim odgovorima kako bi se smanjili operativni troškovi. U velikoj mjeri se koriste u oblasti koja se brzo razvija – konverzacijska trgovina. Konverzacijska trgovina je praksa u kojoj brendovi koriste dodirne tačke na društvenim mrežama kao što su ćaskanje u namjeri da angažuju kupce i prodaju proizvode. Rast konverzacijske trgovine je posebno izražen u APAC-u, gdje je 1,28 puta veća vjerovatnoća da će ljudi komunicirati sa brendom putem poruka, u poređenju sa globalnim prosjekom, a Jugoistočna Azija predvodi inovaciju, navodi Meta. Za vrijeme plime, brendovi počinju da ulažu u pametnije chatbot-ove koje pokreće vještačka inteligencija kako bi pomogli u razumjevanju konteksta, olakšali lične preporuke i kompletno plaćanje.

#4 Digitalno ubrzanje sa malo ili nimalo koda

Marketari su nekada zavisili od tehničke podrške da bi ostvarili sjajne ideje. Sa rastućim alatima sa malo kodiranja ili bez kodiranja, marketing sutrašnjice se može obaviti na zaista agilan i inovativan način.

Šta je low code/no code i kako ga možete koristiti?

I alate sa malo kodiranja i alate bez kodiranja karakteriše lakoća pravljenje aplikacija i procesa sa malo ili bez potrebe za pisanjem koda. Ovi alati koriste intuitivne funkcije prevlačenja i ispuštanja, vizuelne interfejse i logičke sekvence kako bi omogućili krajnjim korisnicima da efikasnije ožive svoje ideje. Dok su alati bez kodiranja dizajnirani za netehničke korisnike (uglavnom trgovce ili poslovne korisnike), alati sa malo kodiranja favorizuju programere zbog svoje fleksibilnosti da podržavaju skriptovanje na vrhu pristupa bez koda.

Uspon platformi sa malo kodiranja i bez kodiranja uveliko ubrzava ciklus testiranja i učenja u agilnom marketingu i skraćuje vrijeme izlaska na tržište. Prošli su dani beskrajnih redova za razvoj. Marketinški stručnjaci koji dobijaju uvid iz prve ruke od kupaca, sada mogu lako da potvrde svoju hipotezu i ponove zaradu uz brzu izradu prototipa. Kada se uvid potvrdi, može se prenijeti na proizvodni i razvojni tim kako bi se ugradio u osnovno iskustvo.

Prema Gartneru, 65% razvoja aplikacija će biti low-code do 2024. godine.

Na šta treba da obratite pažnju?

Princip “malo kodiranja/bez kodiranja” (LC/NC) se uveliko koristi u marketingu – možete lako napraviti dizajn sa Canvom, slati automatizovane e-poruke preko Mailchimp-a, napraviti marketinšku odredišnu stranicu koristeći Unbounce, zakazati svoju objavu na društvenim mrežama na Hootsuite-u itd. Šta god da radite sa svojim marketingom, vjerovatno postoji alat za to.

Ono što je interesantno je kako LC/NC čini otkrivanje uvida i predviđanje podataka još lakšim!

Tradicionalno se na mašinsko učenje gleda kao na investiciju sa velikim preprekama, komplikovanu i skupu. Međutim, mnoge platforme bez koda već postoje kako bi se pojednostavio proces predviđanja podataka, omogućavajući osobama bez tehničkog znanja da nauče svoj model podataka pomoću funkcije prevlačenja i ispuštanja. Već možete pronaći prilagodljivu podršku za AI module u nekim naprednim platformama za angažovanje kupaca, kao što su Emarsis, Blueshift i Braze, što omogućava trgovcima da predvide kupovinu, odliv, afinitet korisnika i realizuju personalizaciju u 1:1 razmjeri.

#5 Nema više “sve u jednom”. Živio “growth stack”!

Tržište se mijenja brže nego ranije. Svaki dan se pojavljuju novi kanali, novo ponašanje potrošača. Današnja preduzeća moraju brzo da reaguju na tržišno okruženje i da se postaraju da njihovi kompleti alata budu u toku sa najnovijim trendom. Naime, 252 od 374 trgovca (67%) navelo je da su zamijenili aplikaciju marketinške tehnologije u protekloj godini (Martech istraživanje zamjene 2021.)

Model „sve-u-jednom“, koji neke kompanije preferiraju zbog lakoće upravljanja, ne uspjeva u eri modernog agilnog marketinga.

Najveći nedostatak rješenja „sve u jednom“ je to što, iako radi sve, svaka od njegovih komponenti ima najviše performansi u prosjeku, što ga čini težim da se takmiči sa najboljim aplikacijama čak i u svojoj osnovnoj kompetenciji. S druge strane, rješenje u paketu vas takođe primorava da dodatno platite za neke funkcije koje vam možda nisu potrebne, što dovodi do nedovoljnog korišćenja paketa. U izvještaju Gartner Marketing Technology navodi se da 84% marketinških stručnjaka koji biraju najbolji pristup misli da je njihov martech niz alata efikasan u ispunjavanju poslovnih ciljeva, 10% više od onih koji biraju pristup integrisanog paketa.

Porast prilagodljivih alata

Da bi vaš Martech Stack bio stabilan u budućnosti, sposobnost integracije bi trebalo da padne u prvi plan. Želite alat koji se brzo unapređuje u svojoj osnovnoj kompetenciji, jednostavan “plug-and-play” i koji ima odličnu vezu u svojoj partnerskoj mreži? Nedostatak integracijskih mogućnosti samo stvara još jednu prepreku da maksimalno iskoristite martech investiciju.

Imajući to na umu, možete početi da koristite Lego pristup da biste prilagodili Martech stack koji raste sa vama.

Zaključak

Kako marketinška tehnologija postaje suštinska osnova modernog marketinga, trgovci žele da shvate kako da naprave mudrije investicije. Nije neobično izgubiti se sa mnoštvom alata. Prije nego što kupite bilo koje rješenje, evo nekoliko savjeta koje treba da imate na umu.

Prvo strategija, onda tehnologija

Alat se može koristiti za podršku strategiji, ali to nije sama strategija. Harvard Business Review je opisao dvije uobičajene zamke: kupovina pogrešnih Martech rješenja uključuje gomilanje podataka, što se odnosi na prekomjerno prikupljanje informacija samo zato što bi „moglo biti korisno jednog dana“; i sindrom novog objekta – sklonost da neko bez fokusa juri za novim trendovima i idejama. Oba su zasnovana na pristupu odozdo prema gore o tome koje su tehnologije dostupne umjesto da počnu sa ciljem rješavanja poslovnog problema. Kada je u pitanju stvaranje vašeg Martech Stack-a, od velike je koristi biti što više konkretan – analizirajte svoju trenutnu marketinšku praksu, identifikujte kako se ona podudara sa vašom strategijom i gdje su prepreke.

Pročitajte više:  https://hbr.org/2021/07/dont-buy-the-wrong-marketing-tech

Počnite spremni i ostanite fleksibilni

Koncept stack-a je fleksibilan model koji se lako uključuje. Dakle, ne morate da kupujete sve odjednom. Neki alati će biti važniji od drugih. Trebalo bi da počnete da gradite svoje tehničke mogućnosti oko najvažnijih korisničkih putovanja koje želite da isporučite, da postavite plan mjerenja i da se razvijate od njega. Imajte na umu da će vaš izbor tehnologije postati buduća komponenta vašeg Martech Stack-a. Izaberite pravu mješavinu koja se prirodno može spojiti kao ekosistem.

Evolucija marketinške tehnologije je puna uzbuđenja, ali ponekad i zastrašujuća. Ako trenutno pokušavate da potvrdite svoje potrebe, procijenite alat ili čak samo saznajte više o trendu… HAJDE DA PRIČAMO!

Ematic Solutions je tim stručnjaka za marketinške tehnologije. Udružili smo se sa više od 70 vodećih rješenja u industriji u svim aspektima marketinške tehnologije, od automatizacije marketinga, razmjene poruka do podataka i analitike. Pomogli smo više od 500 brendova da naprave mudrija ulaganja u Martech na 9 tržišta – Singapur, Malezija, Tajvan, Hong Kong, Indonezija, Malezija, Tajland, Filipini, Vijetnam i Bosna i Hercegovina.

Facebook
LinkedIn
Twitter
WhatsApp
Email

if you want to learn more about the trends